Chów w stadzie i budynkach inwentarskich wymaga jednak wyeliminowania czynników chorobotwórczych o wysokiej śmiertelności lub mających bezpośredni wpływ na aspekty determinujące finalną opłacalność produkcji. Aby w największym stopniu chronić interes ekonomiczny hodowców, warto zwrócić uwagę na prawidłowość przygotowania oraz przeprowadzania procesu dezynfekcji. Skutecznie dokonana dezynfekcja to działanie wieloetapowe, które pozwala na wyeliminowanie drobnoustrojów chorobotwórczych ze wszystkich powierzchni w gospodarstwie, na wszystkich etapach produkcji i jest niezbędna do zachowania bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie.
Przy wyborze konkretnego produktu należy zwrócić uwagę na spektrum jego aktywności, wszechstronność i uniwersalność użycia, które warunkują powodzenie naszych działań. Dobrym przykładem środka dostępnego na rynku jest Ecocid S – uniwersalny, rozpuszczalny w wodzie proszek przeznaczony do dezynfekcji. Niezależne testy laboratoryjne, wykonane zgodnie z europejskimi standardami potwierdziły jego niezawodność wobec 19 różnych gatunków wirusów (w tym również ASF i ptasiej gryp, 22 gatunków bakterii a także grzybów. Ecocid S można stosować we wszystkich typach pomieszczeń dla zwierząt, w gabinetach weterynaryjnych, a także w przemyśle spożywczym i paszowym. Wykazuje wysoką skuteczność nawet w ekstremalnych temperaturach. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest uniwersalność jego zastosowania. Ten rozpuszczalny w wodzie proszek można użyć podczas zabiegów dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń, środków transportu, systemów wody pitnej (zgodny z HACCP) czy poprzez maty nasączone roztworem i wanny służące do kąpieli kopyt. W miejscach trudnodostępnych możemy użyć preparatu w formie zamgławiania. W celu prawidłowego przeprowadzenia dezynfekcji nie można zapomnieć o zapoznaniu się z ulotką dołączoną do opakowania, na której znajdziemy szczegółowe informacje na temat sposobów zastosowania, które pozwolą nam na skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu dezynfekcji.
Pamiętajmy, iż zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie chroni zdrowie zwierząt i jest wymogiem prawnym ciążącym na hodowcach.